czwartek, 21 września 2017

Grunwald

Do wyczekiwanego obozu harcerskiego został jeszcze tydzień, czas się dłużył okropnie, więc rodzice, żeby skrócić moje męki zabrali nas na wakacje do Ostródy, niedaleko miejsca obozowego Jerzwałdu. I tak odliczałam dni do, które teraz płynęły troszkę szybciej.

31.07.2017.

Grunwald

 gdzie w roku 1410 odbyła się słynna Bitwa pod Grunwaldem.



Z wejściem na murowany chodniczek towarzyszyło uczucie niedowierzania,
że jest się w tak bardzo ważnym miejscu dla historii Polski, gdzie połączone wojska polsko-litewsko-rusko-tatarskie zwyciężyły z krzyżakami. Stoimy przed pomnikiem, który w 500 rocznicę bitwy został wzniesiony na placu Jana Matejki w Krakowie, a ufundował go Ignacy Jan Paderewski.
Niemcy zniszczyli pomnik w czasie II wojny światowej. W 1945 roku podjęto uchwałę o odbudowie pomnika, a w 1976 pomnik był odbudowany i staną na dawnym miejscu, a ten zniszczony jest na Grunwaldzie.


Chodnikiem docieramy do pomnika Zwycięstwa Grunwaldzkiego, który składa się z trzech części granitowego obelisku, jedenastu masztów 30 metrowych i amfiteatru, gdzie usiedliśmy, a pan przewodnik opowiadał. Dla ułatwienia w kręgu znajdowały się kamienie, które obrazowały ustawienie się wojska przed bitwą.


Następnie wchodzimy do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem,
 które znajduje się koło amfiteatru.


Na wystawie widzimy wyposażenie każdego rycerza, w zbroje, broń



Wykopaliska archeologiczne


Woskowa figura naturalnej wielkości Dżelal ad-Din, wodza tatarów 
Po oglądnięciu połowy wystawy wchodzimy do sali kinowej, gdzie oglądamy krótki film o obrazie Jana Matejki, pt. "Bitwy pod Grunwaldem". Obraz jest szczegółowo opisany z przybliżeniem na postacie, które się na nim znajdują.


Przechodzimy przez korytarz, gdzie pokazane i opisane są zbroje.


Szkoda, że nie było nam dane przenieść się w czasie i zobaczyć na żywo inscenizację tej wielkiej bitwy, która w tym roku odbyła się w drugim tygodniu lipca.
Może kiedyś.


Lekcja historii w wakacje zaliczona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz