niedziela, 10 grudnia 2017

Bezpieczeństwo w górach


1. W górach pogoda może się zmienić błyskawicznie, więc nawet w środku lata trzeba być przygotowanym na znaczne  ochłodzenie lub opady. Ubieramy się warstwowo, na cebulkę, w ten sposób dostosujesz odzież do pogody i wysiłku. Idąc pod górę będzie ci ciepło, na odpoczynku i szczycie (  może być chłodno ). W plecaku warto mieć zapasową ciepłą odzież, kurtkę chroniącą przed opadami i wiatrem. Buty wysokie, chroniące kostkę przed wyginaniem, na mocnej profilowanej podeszwie. Nakrycie głowy czapka, chustka chroniąca przed słońcem lub wiatrem.
2. Mapa, kompas, latarka, podręczna apteczka, prowiant, napój – woda, telefon komórkowy z naładowaną baterią : zapisanymi numerami alarmowymi TEL. alarmowy 985 Ogólnopolski TEL. alarmowy w górach 601 100 300. Kiedy potrzebujesz pomocy postaraj się podać jak najdokładniejsze swoje położenie, określ szlak, którym szedłeś, wymień punkty orientacyjne w terenie, podaj swój numer telefonu. Gdy widzisz śmigłowiec TOPR jak potrzebujesz pomocy należy podnieść obie ręce do góry, aby otrzymać kształt litery ,, Y ” – yes. Gdy pomoc jest niepotrzebna należy jedną rękę podnieść do góry, a drugą trzymać opuszczoną, aby otrzymać kształt litery ,, N ” – no. Nigdy nie machaj do przelatującego śmigłowca, ponieważ to może wprowadzić pilota w błąd, zasugerować mu, że to my potrzebujemy pomocy. Sygnał alarmowy może być świetlny lub akustyczny ( gwizdek ) powtórzony sześć razy na minutę, po czym minuta przerwy oznacza wezwij pomoc GOPR lub TOPR.
3. W górach                                                                                                                             
 - Tempo marszu dopasuj do najsłabszej, najmłodszej osoby w grupie.
- Nie zbiegaj z góry!
- Nie schodź z oznakowanego znaku, gdy się zgubisz wróć tą samą drogą do miejsca gdzie widziałeś szlak po raz ostatni!
- Nie strącaj kamieni!
- W przypadku strącenia kamienia natychmiast ostrzec tych, którzy znajdują się niżej.
- W przypadku gdy usłyszy się odgłos spadającego kamienia lub ostrzeżenie o lecącym kamieniu natychmiast zejdź z toru lotu kamienia, przylgnąć do ściany.
- Przy korzystaniu z łańcuchów sprawdź w jakim są stanie. Stosować zasadę jeden odcinek łańcucha jedna osoba.
- Załamanie pogody, mgła, za trudna droga wykaż się zdrowym rozsądkiem i zawróć, będzie to odpowiednie zachowanie.
- W przypadku zbliżającej się burzy jak najszybciej schodź ze szczytów w dół, unikać metalowych przedmiotów i cieków wodnych. Jeśli nie zdążysz uciec przed burzą usiądź na plecaku z stopami złączonymi razem. Nie chowaj się pod drzewem. Wyłącz telefon komórkowy, bo emituje pole elektromagnetyczne przyciągające pioruny.
- Zachowaj ciszę.
- Szanuj przyrodę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz